Dan sjećanja na Vukovar – U spomen žrtvama u obrani grada Vukovara

Autor: Mirko Nuli, 18. 11. 2019.

Učenici i nastavnici OŠ Luka su dana 18. studenog u spomen žrtvama u obrani grada Vukovara odali počast zajedničkim paljenjem svjećica u prostorijama škole.

Vukovar Grad Heroj Uvijek U Nama

Dan sjećanja na Vukovar vraća nas u teške ratne trenutke kada je u gradu heroju bio rat, te kada je nakon tromjesečne opsade grada Vukovara prestao otpor hrvatskih branitelja.

Grad je bio gotovo potpuno uništen, a također mnogi heroji dali su svoje živote za grad.

Svatko od nas na drugačiji način doživljava Dan sjećanja na Vukovar. Ipak kada se sjetimo grada Vukovara, teško je da nas ne obuzmu razne emocije. Emocije koje nadiru podsjećaju nas na ljude koji su tamo živjeli, suočili su se s teškim trenucima, a mnogi su ostali boriti se i umrli za svoj grad. Paljenjem svjećica OŠ Luka odaje počast svim žrtvama u obrani grada Vukovara, ali i žrtvama Domovinskog rata.

U narednom dijelu vidjet ćete zašto palimo svjećice.

Zašto Palimo Svjećice

Paljenje svjećica od davnina se radilo u raznim ritualima Kao dio magičnih i spiritualnih obreda. Danas postoje svjećice u raznim bojama, a svaka boja ima drugačije značenje.

• Crvena – simbolizira hrabrost sudionika u borbi.
  • Bijela – simbolizira zaštitu, čišćenje, kontakt s višima i anđelima.
  • Narančasta – simbolizira radost i kreativnost.
  • Plava – Simbolizira uzvišenost i pravdu.

Razlog našeg paljenja svijeća je sjećanje na Vukovar u spomen svim žrtvama kako bismo im zaželjeli mir u duši.

Vukovar grad heroj uvijek u nama 🙏❤️

Izvor: https://www.24sata.hr/lifestyle/magija-svijeca-uz-bijelu-svijecu-povezujemo-se-s-preminulima-546163