Projekt Šafran u našoj školi

Projekt Wiki-dveri III

I mi smo sudjelovali

U školskoj godini 2012 – 2013. gradska knjižnica Ante Kovačić iz Zaprešića  po treći je puta organizirala provođenje projekta Wiki-dveri. Pod stručnim vodstvom koordinatorica projekta Mirele Puljar i Marije Bartolić, te uz stručnu podršku Stjepana Laljaka, učenici osnovnih škola zaprešićkog kraja uključeni su u aktivno stvaranje sadržaja projekta. To je, u osnovi, sadržavalo postavljanje učeničkog rada na web stranice projekta.

Učenici naše škole uključili su se u projekt baš u ovoj trećoj godini provođenja. Tema je bila: znamenite ličnosti zaprešićkog kraja. Tako je naše tri sudionice, tada učenice sedmog razreda dopala tema o slikaru i pjesniku Mihovilu Krušlinu, koju su one uspješno odradile.

Dakako, sadržaja u okviru projekta bilo je još. Odmah na početku, još na jesen 2012. učenici su posjetili Nacionalnu i sveučilišnu biblioteku, da bi na kraju, na proljeće 2013. završilo obilaskom lokaliteta značajnih za ovu temu, te završnom priredbom u knjižnici, gdje su sudionicima podijeljena prigodna priznanja i pokloni.

Činjenica je da su učenici uključeni u ovaj projekt uz malo truda mogli mnogo toga saznati i naučiti, u čemu je najveći obol dao spomenuti Stjepan Laljak, pravi stručnjak za povijest zaprešićkog kraja. Šteta je tek što se s projektom wiki dveri iz raznoraznih razloga možda neće nastaviti.

Red je , na kraju, spomenuti i to da su našu školu u ovom projektu predstavljale Patricia Skender, Ana Marija Borovnjak i Ena Hlad, uz  voditelja knjižničara Đuru.

Naše sudionice projekta u školskoj godini 2012-13: Patricia, Ana Marija i Ena s voditeljem Đurom snimljene na završnoj priredbi 5. VI. 2013. u knjižnici Ante Kovačić

Wiki dveri

A što su to Wiki-dveri doznajmo iz priloženog dokumenta.

pripremio knjižničar Đuro Miljević

Projekt Šafran u našoj školi

U Projekt „Šafran“ naša je škola uključena zadnje 3 godine. Projekt vode prof. povijesti Mirjana Kišić, u suradnji s ekološkom grupom naše škole.

Projekt je namijenjen svim učenicima od 11-18 godine i cjelogodišnja je aktivnost škola cijeloga svijeta. Projekt „Šafran“ (The Crocus Projekt) upoznaje mlade s temom Holokausta i diskriminacije. Projekt se sastoji od aktivnosti sadnje lukovica i promatranja cvijeća kako niće i sve nas kontinuirano potiče na učenje o važnosti tolerancije i poštovanja među ljudima. Irska zaklada za obrazovanje Holokaust opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje sadimo u jesen. Lukovice su znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i druge djece koja su umrla u Holokaustu. Žuti cvjetovi simboliziraju žute Davidove zvijezde koje su pod prisilom nosili Židovi pod nacističkom vlašću. Šafrani cvatu u rano proljeće, oko Dana sjećanja na Holokaust (27.01.).

U našem školskom dvorištu svako rano proljeće šafrani uljepšavaju cvjetnjak i mame osmijeh svakoga tko ih zamijeti, često i pod nakupinama proljetnog snijega.

Šafrani

Pripremila: vjeroučiteljica Renata Meglić