Projekti koje provodi Osnovna škola Luka:

1. Ruksak (pun) kulture – umjetnost i kultura u vrtiću i školi

Ruksak (pun) kulture program je koji omogućava dostupnost i približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima koji žive u sredinama s ograničenom dostupnosti kulturnim i umjetničkim sadržajima.
Program razvija njihovo kreativno obrazovanje, senzibilizira djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture te omogućuju djeci i mladima pristup svim vrstama umjetnosti i kulture.
Program zajednički provode Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja kao dopunski program potpore kurikulumu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama.

Programske djelatnosti su:

  • kazališna umjetnost
  • filmska umjetnost
  • glazbena umjetnost
  • plesna umjetnost
  • vizualna umjetnost
  • književnost
  • baština
  • programi studenata umjetničkih akademija.

 

2. “Spasimo oprašivače”

Ova inicijativa temelji se na kritičnom stanju kukaca oprašivača uzrokovano uporabom pesticida i degradacijom okoliša što može dovesti do katastrofalnih posljedica za prirodne ekosustave kao i poljoprivrednu proizvodnju. U sklopu projekta provest će se inventarizacija prisutnih oprašivača kao i edukacija najmlađih o neophodnoj potrebi stvaranja uvjeta za preživljavanje oprašivača.

Opis projekta*

Prema najnovijim istraživanjima više od 40% kukaca oprašivača je u opasnosti od izumiranja na globalnoj razini, posebno pčela, muha lebdjelica i leptira. Gotovo 90% svih divljih cvjetnica ovisi o oprašivanju životinja, 80% od 1400 biljaka koje proizvode hranu i industrijske proizvode diljem svijeta zahtijevaju oprašivanje ne samo od domaćih i divljih pčela, već i od osa, leptira, moljaca, kornjaša, ptica, šišmiša i drugih kralješnjaka. Zajedno jamče oprašivanje cvijeća o kojem ovisi 35% svjetske poljoprivredne proizvodnje, s procijenjenom ekonomskom vrijednošću od preko 153 milijarde eura na globalnoj razini odnosno 22 milijarde eura u Europi svake godine. Govoriti o oprašivačima stoga znači govoriti o bioraznolikosti, sigurnosti hrane, održivoj poljoprivredi i agro bioraznolikosti, klimatskim promjenama, onečišćenju, ekosustavima i monitoringu okoliša. Opći cilj ovog projekta je povećati razumijevanje vrijednosti prirodnog bogatstva postojanja oprašivača, njihove uloge za gospodarstvo i za procjenu kvalitete okoliša; podići svijest učenika i njihovih obitelji o uzrocima njihovog smanjenja zbog zagađenja okoliša, klimatskih promjena i upotrebe pesticida u poljoprivredi. Projekt namjerava uključiti osnovnoškolski svijet (učenike i učitelje) i njihove obitelji na temu oprašivača i uzroka njihovog nestanka, prenijeti dobre prakse te osobne i kolektivne stavove koji mogu dati konkretan doprinos zaštiti divljih oprašivača. U sklopu projekta organizirati će se terenski stručni rad, edukativne i praktične radionice za djecu osnovno školskog uzrasta i njihovih roditelja. Terenskim radom nastojat će se upoznati trenutno stanje zastupljenosti pojedinih vrsta oprašivača jer do danas nisu provedena slična istraživanja u ovom dijelu Zagrebačke županije. Poseban naglasak će projekt dati i na važnosti opstanka solitarne pčele o čijoj značajnoj ulozi se još uvijek premalo govori.

 Ciljevi provedbe*

1. odrediti stanje i vrste oprašivača na odabranim lokacijama u zapadnom dijelu Zagrebačke županije

2. pripremiti entomološku zbirka oprašivača

3. edukacija učenika o važnosti oprašivača

4. edukacija učenika i njihovih roditelja u prepoznavanju najčešćih oprašivača

5. sadnja i edukacija o brizi cvjetajućih grmova u školskom dvorištu

6. izrada i postavljanje hotela za solitarne pčele

7. prikaz rezultata na znanstveno – stručnom skupu kojeg će Udruga biofila Hrvatske organizirati krajem 2023. godine.

 Aktivnosti koje će se provoditi* edukacija učenika 6. 7. i 8. razreda osnovnih škola na području Zaprešića;

praktične radionice za prepoznavanje najčešćih oprašivača; boravak učenika uz pratnju roditelja na terenu; istraživanje stanja oprašivača na odabranim lokacijama metodama koje su predložene za program praćenja oprašivača na razini Europske unije (promatranja i ulova entomološkom mrežicom); izrada entomološke zbirke; izrada hotela za solitarne pčele; sadnja cvjetajućih grmova u školskim dvorištima.

 Ciljane skupine*

(Opis i broj očekivanih korisnika s područja Zagrebačke županije obuhvaćenih projektom) učenici osnovnih škola i njihovi roditelji, lokalni građani.

Očekivani rezultati* bolje razumijevanje važnosti divljih oprašivača, razumijevanje čimbenika koji garantiraju njihov opstanak, upoznavanje bioraznolikosti kukaca na istraživanom području, razvijanje sklonosti među učenicima za boravak u prirodi i promatranje prirode, razumijevanje štetnosti i opasnosti od pesticida.

 

3. Projekt “Za dječji osmijeh” 

Projekt je započeo 2021. godine pod nazivom “Poučno-kreativne i likovne radionice za djecu i mlade”.

Ideja je bila da se nakon velikih zatvaranja i izolacije nastale virusom Covid-19 djeca i mladi druže na otvorenom kroz zabavne poučne igre i likovne radionice.
Shvativši da su djeca bila najviše pogođena pandemijom, od 2022. baziramo provedbu projekta na njih i mijenjamo naziv u “Za dječji osmijeh” te uz poučno-kreativne i likovne radionice dodajemo i kino predstave. Kako bi što veći broj djece sudjelovao protekle godine odlučili smo se da kino predstave osim u Društvenim domovima provedemo u suradnji sa osnovnim školama.
Financiranje projekta osigurava se putem Javnog natječaja Zagrebačke županije, donatora i sponzora.

4. Školska filmska družina

Hrvatski filmski savez uz sufinanciranje od strane Hrvatskog audiovizualnog centra, a u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje provodi program poticanja rada školskih filmskih družina.

Pod pojmom školske filmske družine obuhvaćene su filmske i medijske grupe koje djeluju kao izvannastavna aktivnost pri osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.  S obzirom na to da navedene družine nemaju status pravnih osoba, a škole koji su nositelji istih nisu registrirane za obavljanje audiovizualne djelatnosti, njima je onemogućena prijava na redovne natječaje Hrvatskog audiovizualnog centra. Kako bi se vrijedan trud i rad nastavnika i djece dodatno potaknuo, Hrvatski filmski savez zajedno s Hrvatskim audiovizualnim centrom i Agencijom za odgoj i obrazovanje nudi mogućnost dodatnog financiranja školskih filmskih družina u svrhu njihovog daljnjeg razvoja, ali i razvoja novih družina diljem Hrvatske.

Škole za Afriku

Djeca i mladi hrvatskih vrtića i škola uče o dječjim pravima i stvaraju obrazovne prilike za djecu Madagaskara.

 

Izazov

Škola, klupa, bilježnica, učitelj ili učiteljica još su uvijek samo san za više od 38 milijuna afričke djece. Bez obrazovanja ta djeca  gube priliku da ostvare svoje potencijale, izađu iz siromaštva i izgrade bolju budućnost za sebe, svoje obitelji i zajednice. Siromaštvo, nedostatak sigurnih školskih objekata, udaljenost škola te diskriminatorna uvjerenja društva prepreke su prema obrazovanju preko kojih ova djeca ne mogu preći. Madagaskar je jedna od najsiromašnijih zemalja Afrike kojoj je potrebna pomoć u zaštiti i ostvarivanju prava na obrazovanje djece. Stopa pohađanja nastave izrazito je niska, učitelji nisu dovoljno educirani da bi kvalitetno poučavali djecu, a klimatske promjene uzrokuju sve češće prirodne katastrofe koje uništavaju škole i domove djece.

 

Rješenje

Na temeljima vizije Nelsona Mandele da obrazovanje može transformirati živote ljudi, ali i cijelih zajednica, 2004. godine pokrenuta je inicijativa Škole za Afriku kako bi svako dijete tog kontinenta dobilo svoju priliku za obrazovanje. Ova važna inicijativa ujedinila je svijet – 27 zemalja do sada je prikupilo više od 300 milijuna američkih dolara, čime je više od 30 milijuna djevojčica i dječaka dobilo priliku za školovanje!  Ured UNICEF-a za Hrvatsku inicijativi se pridružio 2008. godine edukativno-humanitarnim programom Škole za Afriku  koji provodi u suradnji s dječjim vrtićima, školama te centrima za odgoj i obrazovanje diljem Hrvatske. U zajedništvu ispunjenom dobrom voljom, humanošću i vjerom u ostvarivost promjena djeca i mladi uče o dječjim pravima, nejednakim mogućnostima i međunarodnoj solidarnosti te pomažu u stvaranju boljih uvjeta života za djecu Afrike. Do sada su, zajedno sa svojim zajednicama, djeca i mladi Hrvatske prikupili više od šest milijuna kuna za obrazovanje djece Ruande, Etiopije i Burkine Faso!  Prikupljenim sredstvima izgrađene su i opremljene brojne škole, a postojeće obnovljene, izgrađena su školska igrališta, a djeci je osiguran pristup čistoj, pitkoj vodi i sanitarnim prostorijama. Otvoreni su centri za rani odgoj i obrazovanje za najmlađu djecu, a djeca koja su prekinula školovanje ili bila primorana raditi dobila su priliku pohađati centre za alternativno obrazovanje.

Skip to content